Medalja

Nezvanični portal srpskih reprezentativnih selekcija

Osvrt na kvalifikacije za Mundijal u Kataru

13 min read

Foto: FSS

Evropske kvalifikacije za naredno Svetsko prvenstvo su završene, na Starom kontinentu preostao je samo baraž, dok u ostalim delovima planete ulaze u sam finiš. Pogledajte ko je sve pored Srbije obezbedio mundijalsku vizu, a koga tek čekaju odlučujuće borbe.

Foto: FSS

Piše: Mladen Heleta

Utakmicama u novembru završene su kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. godine u evropskoj zoni. U većini grupa je viđen spektakularan finiš, a direktan plasman u Katar izborili su pobednici deset grupa Srbija, Španija, Švajcarska, Francuska, Belgija, Danska, Holandija, Hrvatska, Engleska i Nemačka. Deset drugoplasiranih selekcija, među kojima su aktuelni i bivši šampion Evrope Italija i Portugal, plus dve najbolje ekipe iz UEFA Lige nacija, igraće u martovskom baražu za još tri mesta, što će dati kvotu od 13 reprezentacija iz Evrope koje će putovati u Katar. Od deset grupa u Evropi, u osam su prvo mesto osvojili nosioci na žrebu, a dve selekcije koje su pobedile u grupi a da nisu bile nosioci su Srbija i Švajcarska.

O istorijskom uspehu Srbije, koja je Grupu A osvojila sa 20 bodova iz osam utakmica, tri više od Portugala, je sve već rečeno i napisano, a kada se nakon završetka takmičenja u svim ostalim grupama pogleda ko se sve nije direktno kvalifikovao, ovaj podvig naše reprezentacije deluje kao nestvaran.

Španija ispred Švedske

U Grupi B se vodila velika borba za prvo mesto između Španije i Švedske. Šveđani su novembar dočekali kao lideri sa dva boda više od renomiranog rivala, pobedili su ga proletos u Solni, ali su u sedmom kolu napravili strašan kiks u Batumiju i izgubili od Gruzije sa 2:0. To su iskoristili Španci, pobedili Grčku u Atini sa 1:0 i došli u situaciju da im je za direktan plasman dovoljan i bod u međusobnom duelu u Sevilji. Španija je tu utakmicu dobila rezultatom 1:0, golom Morate u samom finišu meča, i osvojila je grupu sa 19 bodova. Mlada i supertalentovana četa Luisa Enrikea će prema svemu sudeći biti jedan od kandidata za veliki rezultat u Kataru. Švedska je imala sve u svojim rukama, žestoko je “uprskala” u poslednja dva kola, ali će ova iskusna, neugodna i takmičarski nastrojena ekipa imati svoju šansu u baražu i biće jedan od najnepoželjnijih protivnika za ostale učesnike doigravanja. Grčka je pokazala napredak, pobedila je Švedsku u Atini i uzela bod u Španiji, ali to nije bilo dovoljno kako bi se ugrozio vodeći tandem.

Švajcarci nadmašili prvaka Evrope

Grupa C donela je dramu i malo iznenađenje, pošto je Švajcarska osvojila prvo mesto ispred Italije. Znalo se odmah posle žreba da će ove dve selekcije voditi žestoku borbu za prvo mesto, a Švajcarska je još jednom potvrdila da je izuzetno kvalitetna ekipa i ovo će joj biti peto uzastopno učešće na Svetskom prvenstvu. Italija je u međusobnim duelima propustila svoju šansu. U septembru u Bazelu bilo je 0:0, a Žoržinjo je promašio penal, dok je prošlog petka u Rimu bilo 1:1, a Žoržinjo je ponovo promašio penal i to u 90. minutu. Skupo je Italiju koštao i remi na domaćem terenu sa slabašnom Bugarskom. Tako su Italijani i Švajcarci u poslednje kolo ušli bodovno poravnati, a šampioni Evrope su za dva pogotka imali bolju gol-razliku.

Foto: UEFA EURO 2020/Twitter

Obe ekipe su jurile što ubedljivije pobede, a Švajcarska je opravdala očekivanja i u Lucernu deklasirala Bugarsku sa 4:0. To je značilo da Italija mora da pobedi Severnu Irsku u Belfastu sa najmanje tri postignuta gola, ali su „Azuri“ potpuno podbacili. Utakmica je okončana bez golova, a bliži pobedi bili su Severni Irci. Na kraju je Švajcarska osvojila grupu sa 18 bodova, a Italija sa 16 bodova ide u nikad teži martovski baraž. Podsetimo da je Italija propustila poslednji Mundijal u Rusiji. Na taj način bajkovita godina za ekipu Roberta Manćinija, u kojoj je osvojeno Evropsko prvenstvo, nije okončana na željeni način i sada Italiji sledi strepnja da joj se ne ponovi scenario od pre četiri godine, kada je Švedska bila nepremostiva prepreka u baražu.

Prvak sveta će braniti svoju titulu

Grupu D je prema svim očekivanjima osvojio svetski šampion Francuska, koji će za godinu dana u Kataru braniti svoju titulu. „Trikolori“ nisu blistali tokom ovih kvalifikacija, ali nisu imali jaku konkurenciju, pojačali su ritam u dva poslednja kola i pobedama protiv Kazahstana sa 8:0 u Parizu i Finske sa 2:0 u Helsinkiju „cementirali“ prvo mesto sa 18 bodova iz osam utakmica. Velika borba vodila se za drugo mesto koje vodi u baraž. Pred novembarske utakmice se činilo da je u najboljoj situaciji Bosna i Hercegovina, koja je imala dve utakmici u Zenici protiv Finske i Ukrajine i trebala su joj četiri boda da izbori baraž. Ali, Bosna je iskazala pravi „balkanski“ mentalitet, “raspala” se kada je bilo najvažnije i porazom od Finske sa 3:1 izgubila sve šanse. Finska je pred početak poslednjeg kola imala dva boda više od Ukrajine, ali i duel na svom terenu sa prvakom sveta. Francuska nije imala milosti prema domaćinu, a to je iskoristila Ukrajina i pobedom u Zenici rezultatom 2:0 se sa samo 12 bodova domogla druge pozicije i baraža. Ukrajina je u osam kola upisala svega dve pobede (u Helsinkiju i Zenici) i čak šest remija, ali joj je to bilo dovoljno za doigravanje, gde bi ova specifična i vrlo nezgodna ekipa mogla da bude „nagazna mina“ za nekog od favorita. Kazahstan je ostao daleko iza pomenutih reprezentacija u ovoj grupi.

Poslednja šansa za Belgiju

I u Grupi E nije bilo iznenađenja kada je reč o prvom mestu. Osvojila ga je Belgija sa 20 bodova iz osam kola, pa će „zlatna generacija“ ove zemlje u Kataru imati poslednju šansu da napravi neki veliki rezultat. Specifičnost ove grupe je da su iz nje dve selekcije otišle u baraž. Vels redovno, kao drugoplasirani sa 15 bodova, a Češka koja je zauzela treće mesto sa 14 bodova „vanredno“, kao jedna od dve najbolje ekipe iz UEFA Lige nacija koje to nisu učinile preko kvalifikacija. Vels je u Kardifu osvojio veliki bod protiv Belgije (1:1) i tim bodom se ubacio među nosioce u baražu, ispred Turske, što znači da će u polufinalu doigravanja imati prednost domaćeg terena. Estonija i Belorusija nisu imale šta da traže u ovoj konkurenciji.

Foto: EURO2020/Twitter

Danska suverena, Škotska u naletu

U grupi F je sve bilo odavno udlučeno, ali je bez obzira na to u poslednjem kolu odigran veoma važan meč u Glazgovu. Škotska je baraž osigurala pobedom od 2:0 u Moldaviji, a potom je savladala Dansku sa 2:0, golovima Sutara i Adamsa. Ovom pobedom je došla do 23. boda i prednosti domaćeg terena u polufinalu baraža. Danci idu direktno u Katar, osvojili su grupu sa 27 bodova i ispustili su šansu da kvalifikacije okončaju sa svih deset pobeda. Izrael i Austrija su žestoko podbacili i zaostali sa po 16 bodova, a Izrael je treći zbog bolje gol-razlike. Ipak, selekcija Austrije će nastupiti u baražu, kao jedna od dve najbolje selekcije iz UEFA Lige nacija. Farska Ostrva je završila grupu sa četiri boda, a Moldavija sa samo jednim bodom.

Holandija se vraća na Mundijal

Grupa G je bila dramatična sve do 84. minuta poslednjeg kola, ali na kraju je ipak sve došlo na svoje mesto, pa će u Katar direktno ići Holandija, koja se vraća na Mundijal pošto je preskočila prošli u Rusiji, a u baražu će nastupiti Turska. Gubitnik je Norveška, kojoj u finišu kvalifikacija nije mogao da pomogne povređeni Haland, pa na Mundijalu nećemo gledati ovog sjajnog fudbalera. Haos u ovoj grupi napravile su Crna Gora i Letonija, koje su konstantno otkidale bodove favoritima. Turci su sjajno startovali, pobedili Holandiju i Norvešku, pa su sve uprskali remijima kod kuće sa Letonijom (3:3) i Crnom Gorom (2:2). Norveška je napravila strašan kiks protiv Letonije u Oslu (0:0), Holandija je sa kamatom uzvratila Turcima na svom terenu (6:1), a onda je u pretposlednjem kolu prokockala direktan plasman u Podgorici. Vodila je 2:0 i dozvolila domaćinu da u finišu dođe do 2:2. Turska se u međuvremenu vratila u igru dolaskom novog selektora Štefana Kunca i uspešno je odradila posao u novembru pobedama na Gibraltarom kući sa 6:0 i u Podgorici sa 2:1. To je značilo da ima siguran baraž, a za direktan plasman bio joj je potreban trijumf Norveške u Roterdamu, u meču koji je igran bez publike. Norveška je morala da pobedi da bi ušla u baraž, Holandija nije mogla da bude druga, pobeda i nerešeno su je vodili na prvo mesto, a poraz na treće i u ispadanje. Teška utakmica je ipak rešena pobedom Holandije golovima Bergvajna i Depaja u poslednjim minutima. Na kraju Holandija ima 23 boda, Turska 21, a Norveška 18. Crna Gora je imala solidan ciklus i kvalifikacije je završila sa 12 bodova, ali je izostala pobeda nad nekim od ova tri favorita. Treba napomenuti da su Crnogorci u svim utakmicama bili desetkovani povredama i problemima sa kovidom.

Foto: UEFA EURO 2020/Twitter

Hrvati ispred Rusa

Grupa H rešena je direktnim duelom u Splitu. Hrvatska je pobedila Rusiju sa 1:0, autogolom Kudrjašova u 81. minutu i osvojila je prvo mesto sa 23 boda, ispred Rusije, koja sa 22 boda ide u baraž. Rusi su igrali sramotno u Splitu i nisu šutnuli na gol rivala. Išli su na 0:0 jer im je bio dovoljan bod, ali su žestoko nadigrani, pa je domaćin u teškim uslovima za igru, uz malu dozu sreće, izborio pravo da „brani“ vicašampionski naslov. Slovačka, Slovenija, Kipar i Malta ostali su daleko iza vodećeg dvojca.

Englezi bez greške

U Grupi I dominirala je Engleska i osvojila je prvo mesto sa 26 bodova iz deset utakmica. Engleska ima sve što je potrebno da u Kataru „puca“ na najviši mogući plasman. U baraž ide Poljska sa 20 bodova, ali je ovaj tim porazom od Mađarske sa 2:1 u Varšavi u poslednjem kolu napravio sebi problem, pošto je sklizno među nepovlašćene u baražu, pa će polufinalni meč igrati u gostima. Albanija i Mađarska su pretile Poljskoj, ali nisu imale snage i kvaliteta za drugo mesto.

Nemci rutinski, veliki uspeh Severne Makedonije

Nemačka je dominirala u Grupi J i osvojila je 27 od mogućih 30 bodova. Jedini poraz doživela je proletos kod kuće od Severne Makedonije i upravo su ta tri „džek pot“ boda Makedoncima pomogla da se sa 18 bodova domognu baraža. Rumunija je „izvisila“ sa 17 bodova. Rumuni su pred novembarske mečeve imali sve u svojim rukama, ali su kiksnuli kući sa Islandom (0:0), pa im pobeda u Lihtenštajnu nije pomogla. Severna Makedonija je slavila u Jermeniji sa 5:0, pa je u Skoplju dobila Island sa 3:1, na krilima sjajnog Elifa Elmasa, i ugrabila je baraž. Severni Makedonci su tako potvrdili da njihovo učešće na nedavnom šampionatu Evrope nije bilo nikakva slučajnost. Jermenija je odlično počela, ali je imala sumoran finiš i ostala je na 12 bodova. Island je osvojio samo devet bodova, ali ova reprezentacija se nalazi u procesu smene generacija. Malo je onih koji su ostali u njoj, a da su bili učesnici Evropskog prvenstva 2016. i Mundijala 2018. godine.

Mini EURO u baražu

Kroz martovski baraž će još tri mesta iz Evrope u Kataru tražiti čak 12 reprezentacija. Biće veoma neizvesno, a čeka nas pravo mini Evropsko prvenstvo, pošto je svih 12 ekipa nastupalo na ovogodišnjoj smotri najboljih selekcija Starog kontinenta.

Deset drugoplasiranih ekipa iz kvalifikacija, uz Austriju i Češku koje stižu iz UEFA Lige nacija, podeljeni su na nosioce i nenosioce.

Nosioci su: Portugal, Škotska, Italija, Rusija, Švedska i Vels. Nenosioci su: Poljska, Turska, Severna Makedonija, Ukrajina, Austrija, Češka.

Baraž će se igrati po sistemu tri polufinalne grupe. Po četiri ekipe biće u tri grupe, a pobednik svake grupe ide na Mundijal u Kataru.

U grupama na turnirima igraće po dva nosica i dva nenosioca, a nosioci neće igrati međusobno u polufinalu. Svi nosioci biće domaćini u polufinalu, dok će se domaćin finala odrediti žrebom.

Žreb za baraž je na programu 26. novembra. Polufinala i finala se igraju između 24. i 29. marta naredne godine.

Brazil i Argentina u Kataru, drama za preostala mesta u Južnoj Americi

Iz svih ostalih zona na svetu, plasman na Mundijal su, za sada, obezbedili samo Brazil i Argentina. Ove dve selekcije odigrale su bez golova u argentinskom San Huanu u 14. kolu južnoameričkih kvalifikacija i na četiri kola do kraja su nedostižne za ostale. Brazil ima 35 bodova, a Argentina 29, a obe ekipe imaju i meč manje. Veoma blizu Katara je i Ekvador, koji je u ovom ciklusu savladao Venecuelu kod kuće sa 1:0 i Čile u gostima sa 2:0, što je krucijalni trijumf, pa je treći sa 23 boda. Ispod Ekvadora nastala je prava drama, koja će se razrešiti u poslednja četiri kola,  koja će se igrati u januaru i martu. Za još jedno direktno mesto u Kataru i jedno u povoljnom Interkontinentalnom baražu protiv predstavnika Okeanije, konkuriše čak pet selekcija. Kolumbija na poslednjih pet utakmica nije dala gol, ali je frapantno i dalje na četvrtoj poziciji koja vodi na Mundijal sa 17 bodova. Odigrala je četiri puta 0:0, poslednji put protiv Paragvaja kao domaćin, a par dana ranije je izgubila od Brazila u gostima sa 1:0. Peru se pobedama u novembru protiv Bolivije kući sa 3:0 i u Venecueli sa 2:1, probio na peto mesto, koje vodi u Interkontinentalni baraž, sa istim brojem bodova kao Kolumbija. Čile i posrnuli Urugvaj, koji je vezao četiri poraza, imaju po 16 bodova, a u igri je i Bolivija sa 15 bodova, koja u ovim kvalifikacijama maksimalno koristi ekstremne uslove na domaćem terenu i igranje na ogromnoj nadmorskoj visini u La Pazu. Urugvaj je poslednji stradao u Boliviji  i izgubio sa 3:0. Paragvaj sa 13 bodova ima još neke teoretske šanse, a jedina bez šanse je Venecuela, jedina zemlja sa ovog kontinenta koja nikada nije igrala na Mundijalu.

https://twitter.com/FIFAWorldCup/status/1460806173251096582

Kanada na pravom putu za Katar

U Severnoj Americi se prvi put u finalnoj rundi igra takozvani “oktagonal”, u kojem se osam reprezentacija u 14 kola bori za tri direktna mesta u Kataru i jedno u Interkontinentalnom baražu. U novembarskom ciklusu odigrani su mečevi sedmog i osmog kola, nakon kojih su se već izdvojile četiri selekcije, od kojih će tri u Katar, a jedna u baraž sa predstavnikom Azije. Kanada je pravi hit ovih kvalifikacija. Jedan od domaćina Mundijala 2026. ima veoma talentovan tim predvođen Alfonsom Dejvisom iz Bajerna, a u ovom ciklusu je napravio veliki posao. Kanađani su “odvukli” Kostariku i Meksiko u ledeni Edmonton i na deset stepeni ispod nule su maksimalno iskoristili domaći teren. Kostariku su pobedili sa 1:0, a Meksiko sa 2:1 i preuzeli čelo grupe sa 16 bodova. Junaci protiv Meksika bili su dvostruki strelac Larin iz Bešiktaša i golman Crvene zvezde Milan Borjan, koji je “skinuo” zicer u 93. minutu. Amerika je takođe pobedila Meksiko u Sinsinatiju sa 2:0, pa remizirala na Jamajci 1:1 i druga je sa 15 bodova, dok se Panama pobedama nad Hondurasom (3:2) i Salvadorom (2:1) izjednačila sa Meksikom sa trećem mestu. Ove selekcije imaju po 14 bodova. U januaru i martu sledi još šest kola koja će dati konačan odgovor. Kostarika sa devet i Jamajka sa sedam bodova još gaje nade.

Foto: Canada Soccer/Twitter

Obala Slonovače bez Mundijala

Afrika ima pet direktnih mesta u Kataru, a svih pet učesnika ćemo saznati posle martovskog baraža. Ovog meseca je završena druga faza kvalifikacija, gde je 40 selekcija bilo podeljeno u deset grupa i samo su se pobednici plasirali u baraž. U devet grupa postojali su izraziti favoriti i svi su opravdali taj status, dok su u jednoj grupi bile Obala Slonovače i Kamerun, što je značilo da jednog od ova dva afrička velikana nećemo gledati u baražu. Bez Mundijala je ostala Obala Slonovače, koja ima strahovit sastav na svetskom nivou, ali je podbacila u Kamerunu i izgubila je odlučujući meč sa 1:0, a bio joj je dovoljan i bod. Učesnici baraža su Kamerun, Alžir, Tunis, Nigerija, Mali, Egipat, Gana, Senegal, Maroko i DR Kongo (Benin). Benin je u zagradi zahvaljući najvećem trenerskom baksuzu u istoriji fudbala Ektoru Kuperu, sada selektoru DR Konga. Njegov tim je morao u poslednjem kolu da pobedi Benin i to je i uradio rezultatom 2:0, ali je Kuper u 90. minutu napravio neviđeni gaf i izvršio izmenu u četvrtom terminu, a dozvoljena su tri termina. Kuper je poznat po izgubljenim finalima Lige šampiona i titulama u neverovatnim završnicama nacionalnih šampionata u svojoj karijeri, a sada je nadmašio sam sebe. Benin je uložio žalbu i moguće je da on dobije ovaj meč za “zelenim stolom” sa 3:0 i zauzme mesto u baražu. Deset najboljih selekcija u Africi će posle žreba dati pet parova baraža, pa će pobednici tih martovskih dvomeča igrati na Svetskom prvenstvu.

https://twitter.com/CAF_Online/status/1460736908544425991

Iran, Južna Koreja i Saudijska Arabija na korak od Katara

U Aziji se igra finalna runda i tu postoje dve grupe od po šest selekcija. Po dve najbolje iz obe grupe će ići u Katar, a trećeplasirani će igrati međusobni baraž dvomeč, pa će se pobednik tog duela plasirati u Interkontinentalni baraž u junu protiv četvrtog iz Severne Amerike. Na tabeli A Grupe su se posle dva trijumfa u novembru izdvojili Iran sa 16 i Južna Koreja sa 14 bodova iz šest kola i ove dve ekipe ćemo gotovo izvesno gledati u Kataru. Za treće mesto će se boriti UAE sa šest, Liban sa pet, Irak sa četiri i Sirija, koja ima dva boda. U Grupi B vodi Saudijska Arabija sa 16 bodova i blizu je Mundijala. Japan ima 12 bodova, Australija 11, dok su zaostali Oman sa sedam i Kina sa pet. Vijetnam je bez bodova. Australija je u novembru odigrala dva puta nerešeno protiv Saudijske Arabije i Kine, pa je relano da sa Japanom odluči ko će u Katar, a ko u baraž. Teško da će i Japan i Australija preskočiti do kraja Saudijsku Arabiju, koja je u dosadašnjem delu kvalifikacija prikazala veoma dobar takmičarski fudbal.

https://twitter.com/afcasiancup/status/1460832507092365319

Takmičenje u Okeaniji još nije počelo

Okeanija nema zagarantovano mesto na Svetskom prvenstvu. Najbolja reprezentacija iz ove zone će igrati Interkontinentalni baraž, a to će najverovatnije biti Novi Zeland. Takmičenje u ovoj zoni još nije ni počelo zbog oštrih kovid mera, ali moraće da se završi do juna, kada će  se najbolji tim ove zone za mesto na Mundijalu boriti sa petoplasiranom ekipom iz Južne Amerike.

Žreb za Mundijal biće u 1. aprila, što znači da će dve reprezentacije naknadno biti ubačene u svoje grupe, jer su dva Intekontinentalna baraža zakazana za jun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

medalja.rs@gmail.com | Newsphere by AF themes.