Aleksandra Radivojević za Medalju: Košarkašice mogu i do polufinala, muškarci sa Jokićem i Micićem još brži i atraktivniji nego u Manili, slaba zainteresovanost dodatni motiv za vaterpoliste
8 min readNa Olimpijskim igrama u Parizu Srbija će u odbojci i košarci imati obe selekcije, dok je u loptanju pod obručima tu i 3×3 ekipa. O očekivanjima od košarkašica i košarkaša, novim pravilima i ostalim aktuelnostima u intervjuu za Medalju govorila je novinarka Sport Kluba Aleksandra Radivojević.
U Riju prava košarkaška bajka, Srbija je na Olimpijadi osvojila medalje u obe konkurencije. Momci su bili srebrni, pošto su u finalu poraženi od Amerikanaca, dok su devojke osvojile bronzanu medalju savladavši u susretu za treće mesto Francusku. Tokio nam je doneo učešće isključivo dama, a izabranice Marine Maljković stale su u borbi za bronzu, pošto im se tada Francuska revanširala i osvojila odličje.
Na redu je Pariz, a košarkaška Srbija će ponovo imati razloga za zadovoljstvo. Na Olimpijadi su muška i ženska reprezentacija Srbije, kao i 3×3 selekcija. O očekivanjima, predstojećem turniru, novim pravilima i ostalim aktuelnostima u intervjuu za Medalju govori novinarka Sport Kluba Aleksandra Radivojević.
Za početak nam reci odakle ćeš pratiti ovogodišnje Igre? Hoćeš li možda do Pariza ili Lila (grad u kome se igra grupna faza košarkaškog turnira)?
Ovo izdanje Olimpijskih igara ću pratiti iz Beograda, uglavnom iz redakcije Sport Kluba i studija u kojem snimam vaterpolo podcast (Podkast “Pod kapicom” prim. aut.) Tako da ću iz daleka bodriti sve srpske predstavnike i probati sa gledaocima i kolegama da što bolje i detaljnije analiziram sve ono što ćemo gledati i nadam se, pričati što više o pobedama, započinje razgovor Aleksandra.
Srbija na drugim od prethodne tri Igre ima obe selekcije, koliko je to važno za promociju košarke i samu košarku u našoj zemlji, koja je, kako i sam selektor Pešić to ume da kaže, u problemima?
Kontinuitet učešća na svim velikim takmičenjima je jedna od najbitnijih stvari za svaki sport, za njegovu popularnost i stvaranje baze novih, mladih igrača. Pravi primeri za to su ženska košarka i ženska odbojka, koje su potpunu ekspanziju u našoj zemlji doživele upravo zbog velikih uspeha reprezentacije na važnim takmičenjima. Košarkašice imaju tri uzastopna učešća na Igrama, košarkaši su propustili Tokio i to jeste bilo bolno za sve nas, ali ne mislim da je u velikoj meri ugrozilo status košarke u Srbiji i da će moći tek tako da baci senku na sve rezultate Srbije kroz istoriju.
Hajde da prvo govorimo o damama, ipak su one na trećim uzastopnim Olimpijskim Igrama. Oba puta su se borile za bronzano odličje. Kako ti se sada čini četa Marine Maljković? Neka logična smena generacije je morala da se dogodi, ali kontinuitet odlaska na velika takmičenja i zapažena uloga na njima se nije promenila.
Novi tim Srbije u ženskoj košarci je veoma brzo pokazao da je spreman za velika dela. Pre dve godine na Svetskom prvenstvu u Australiji devojke su izgubile u četvrtfinalu od Amerikanki, a pre toga odigrale odlično u grupi. Tim Marine Maljković je možda pravi primer jedne bezbolne smene generacija. Kina i Španija će biti ogromni izazovi u grupi, a u utakmici protiv Portorika treba tražiti šansu. Ipak, oprez u ženskoj košarci je imperativ. Grupna faza će za novi, ali i ne tako mlad tim Srbije, biti još jedan test ove generacije i ne sumnjam da će ga uspešno položiti, skicira nam Aleksandra gde bi Srpkinje mogle da traže svoju šansu.
Ivon Anderson je neko ko diriguje igrom našeg tima, ali nikako ne smemo zapostaviti uloge Saše Čađo, Tine Krajišnik, ali i mlađih Nogić, Rosić, Katanić, Dugalić. Kako ti se čini taj spoj mladosti i iskustva?
Spoj mladosdi i iskustva je vrlina ove ekipe. Sada je tu Aleksandra Katanić, prethodno smo gledali njenu sestru Ivanu. Imamo Minu Đorđević i Mašu Janković, Nogić, Dugalić… Sve su to devojke koje su za veoma kratko vreme pokazale da su dostojne dresa Srbije i da imaju pravi pristup velikim takmičenjima. Devojke koje su i pre nego što ćemo ih gledati na reprezentativnoj sceni imale dobre “odskočne daske” u svojim klubovima i pokazivale svoj kvalitet .Anderson je bila motor ekipe, nadam se da će to biti i sada, kao i da će i dalje sigurnost u igri donositi iskusnije Tina, Saša, Nevena, Dragana.
Srpkinje su u pripremnom periodu nadigrale Japan i Nigeriju, a poražene su od Francuske, a Radivojević hvali izbor protivnika naše selekcije i ističe važnost ovih duela.
Pobede protiv Japana i Nigerije u pripremnom delu su za nas možda očekivane ali nikako i podrazumevane jer su to dobre ekipe koje su umele da prave probleme evropskom selekcijama. Poraz od Francuskinja nije za brigu, ali je i veoma pametan izbor protivnika u pripremnom periodu. Francuskinje su uvek motivisane protiv Srbije, uz ogroman individualno kvalitet uvek pretenduju na medalju. U Tokiju su protiv nas izborile bronzu i to može da bude motiv Srbiji u potencijalnom okršaju sa njima na Igrama. Marin Johanes kao pokretač ekipe i jedna od najboljih košarkašica današnjice je prava privilegija za gledanje.
Ko su glavni favoriti na ovogodišnjim Igrama i koliko može Srbija?
Srbija može da prođe grupu, a onda je sve moguće. Četvrtfinale je za ovu generaciju posebno važna utakmica na svim velikim takmičenjima. U većini timskih sportova prilikom smene generacija četvrtfinale bude taj ključni stepenik koji treba preskočiti na velikim takmičenjima. Pariz je prava šansa da devojke osete ukus polufinala. Od ostalih selekcija… Ne treba puno trošiti reči o Americi, najveće zvezde svetske košarke su u timu i one u Parizu ništa neće prepustiti slučaju. Vidim još i Belgiju i Francusku u završnici, uz, naravno… Srbiju!
Da se sada prebacimo ma momke. Reklo bi se da je Srbija napokon kompletna. Brinula nas je povreda Jovića, ali je definitivno tu ono najbolje što košarkaška Srbija ima. Prisustvom Jokića na terenu prirodno je da se igra Srbije bazira na najboljem igraču planete.
Deluje da se Jokić sjajno uklopio u igru reprezentacije Srbije kao i na atmosferu koju su napravili ostali momci na SP. Odigrao je sjajno na svim utakmicama, nesebično, delio je asistencije saigračima, istakao se i u poenterskom smislu kada je to bilo potrebno.
Koliko se igra ove Srbije razlikuje od igre Srbije iz Manile prošle godine?
Igra Srbije može da bude samo bolja nego što je to bio slučaj u Manili. Ekipi su se priključila dva sjajna dodavača Nikola Jokić i Vasilije Micić koji daju našoj igri još mnogo mogućnosti u napadu. Protok lopte bi trebalo da bude još brži i bolji i deluje da će Srbija igrati brzu i još atraktivniju košarku nego na SP.
Znamo da se najviše očekuje od Jokića, Bogdanovića, Micića, ali ko bi po tebi mogao da bude dodatni x faktor, kao što je to prošle godine u Manili bio Aleksa Avramović?
Očekujem od Ognjena Dobrića da bude x faktor reprezentacije. On je neko ko je davao energiju u odbrani reprezentaciji Srbije i u Manili i sigurno je mnogo nedostojao u finalnoj utakmici. Očekuje se od njega i doprinos u napadu, protrčavanjima po čeonoj liniji kao i u šutu za 3 poena, tipuje na novog igrača Crvene zvezde Aleksandra.
Moramo priznati, a to se i videlo u pojedinim susretima prošle godine, a i ranije, da je naša selekcija verovatno nakon Sjedinjenih Država, Kanade i domaćina Francuske glavni favorit za osvajanje odličja. Da li deliš takvo mišljenje i kako ti se čini ovogodišnji muški turnir na Igrama?
Smatram da je ekipa Srbije drugi favorit za zlatnu medalju na OI. Mislim da je Srbija u pripremnom delu pokazala dosta dobru igru, osim u susretima u Abu Dabiju, gde nije bila ni kompletna pa te utakmice i ne treba uzimati u ozbiljno razmatranje. Nedostajao je kapiten Bogdan Bogdanović, kao i Nikola Jović. Njihovim povratkom Srbija je pokazala moć u duelu proitv Grčke u generalnoj probi za takmičenje.
Da govorimo malo i o ovogodišnjoj promeni formata u Parizu. Igraće se klasična grupna faza u kojoj svaka reprezentacija ima tri meča u grupi, a nakon toga sledi novi žreb. Kako ti se to čini? Hoće li povećati zanimljivost kako to kažu organizatori braneći promenu?
Meni se više svidja stari format takmičenja, svakako je regularniji, gde su se igrale dve grupe po 6 ekipa i gde su prolazile 4 ekipe dalje i kasnije razigravale. Ovaj naknadni žreb posle grupne faze mi se ne sviđa kao rešenje.
On što ne smemo zapostaviti to su naši basketaši. Dobra je to prilika da Srbija osvoji još jednu medalju. Verujemo da su momci dodatno motivisani da posle poraza u polufinalu na prošlim Igrama sada igraju završni meč.
Ekipa Srbije u basketu 3×3 deluje kao najveći favorit da osvoji turnir, uz naravno američku ekipu. Strahinja Stojačić je najbolji basketaš sveta, Dejan Majstorović ce želeti da se oprosti uz zlatnu medalju, a Vasić i Banković ce doneti potrebnu čvrstinu. Džimer Fredet će sa ekipom Amerike biti glavni konkurent našim momcima. Jako je teško sačuvati Fredeta koji je nastupao i u NBA ligi kao i u Evroligi. Biće to veliki izazov za naše momke. Uz ove dve ekipe vidim Letoniju i Holandiju kao ekipe koje mogu da konkurišu za medalju.
Za sam kraj, znamo da si pored košarke veliki ljubitelj vaterpola, da si domaćin podkasta „Pod kapicom“ koji toplo preporučujemo.
Voleli bismo da čujemo i koju reč o vaterpolo turniru i šansama Srbije na njemu. Momci deluju dosta bolje nego ranije i reklo bi se da je apsolutni fokus stavljen na Pariz?
Kada je reč o vaterpolo reprezentaciji Srbije ona je naš drim tim. Reprezentacija Srbije se vraća kući sa olimpijskom medaljom još od 2000. godine i Sidneja. Činjenica je da oni uvek idu sa pritiskom na Igre, shodno rezultatima koje prave decenijama unazad. Ipak, sa beogradskog aerodroma ispratio ih je jedan novinar. Iskreno se nadam da će to dodatno motivisati momke da pokažu da su poslednje dve ili tri godine nakon smene generacija bile samo period uigravanja i privikavanja, kao i pripreme za velika dela. Ključna će, naravno, biti četvrtfinalna utakmica. Vidim ih u borbi za medalju, a uz pomenuti podkast ćete moći sve utakmice Srbije da pratite uživo i komentarišete, pitate, kritikujete, tako da ovo ujedno koristim i kao poziv da uključite naš podkast dok navijate za Srbiju, zaključila je razgovor za naš portal Aleksandra, a mi vas takođe pozivamo da Olimpijske igre ispratite zajedno sa njom na Sport Klubu, u podkastu Pod kapicom, ali I na mrežama i portalu Medalje.