Jadransko loptanje pod obručima
5 min read
Predstojećeg vikenda kreće regionalna ABA liga. Glavni favoriti dolaze iz Beograda u vidu večitih rivala, opasnost vreba iz Podgorice i uvek neugodnog i zanimljivog Bara, a mutant iz Ljubljane u vidu evolucije Cedevite i Union Olimpije u Cedevita Olimpiju pokušaće da ovim projektom osvoji takmičenje. Međutim, iako se nadamo tome da ćemo gledati, kao i svake sezone, nikada jaču ABA ligu, po specijalizovanom portalu Eurohoops ona je tek osma liga u Evropi po kvalitetu.

U već tradicionalnom rangiranju liga Eurohoops nije pravio mnogo promena u odnosu na prošlu godinu.
I dalje je najjača španska Endesa liga, na drugoj poziciji je VTB liga, na trećoj turski šampionat, dok su Francuzi napredovali i sada su četvrti.
Ispred ABA lige još su italijanska, nemačka, pa čak i grčka liga u kojoj neće nastupati Olimpijakos. Na Top 10 listi iza Jadranske lige jedino su izraelska i litvanska.
Dakle, dok se mi nadamo da ćemo pratiti zanimljiv i neizvestan šampionat u Evropi baš i ne misle tako.
Što se samih timova tiče, gotovo svi su se pojačali enormnim brojem stranih igrača. Tako ćemo recimo verovatno videti večiti derbi sa 10 stranih igrača na parketu u jednom momentu.

Crvena Zvezda zadržala je okosnicu ekipe iz prošle sezone (čitaj Beron, Stratos, Faje, Dobrić, Davidovac), ali se i dodatno pojačala dolaskom dva Brauna, jednog Lorenca iz Toronta i Derika iz Efesa. Povratnici su Ognjen Kuzmić i Čarls Dženkins, a tu je i nekadašnji igrač Partizana i Panatinaikosa Džejms Gist.
Drugi pretendent na tron iz glavnog grada Srbije, predvođen Andreom Trinkijerijem takođe je imao buran prelazni rok. Uspeo je “Parni valjak” da sačuva Markusa Pejdža, Radeta Zagorca, te Nikolu Jankovića, dok ostatak tima uglavnom čine strane novajlije, uz dolazak reprezentativca Srbije Stefana Birčevića. Stigao je dvojac iz italijanskog Palakanestra Vilijam Mozli i Rašon Tomas. Kao ispomoć Pejdžu tu je povratnik Nemanja Gordić, a došao je i najbolji igrač izraelske lige Kori Volden. Treba pomenuti i pridošlice iz Letonije Žanisa Peinersa, kao i Artišoma Parakhovskog, čoveka koji je prošle godine košem u poslednjoj sekundi eliminisao Partizan iz Evrokupa sa Lijetuvos Ritasom.
Druga dva srpska kluba FMP i Mega Bemaks nastavili su svoju politiku mladih i prespektivnih igrača, ali naravno da i tu ima momaka sa stranim pasošima, što je de facto postalo normalno. Što se ova dva kluba tiče, valja obratiti pažnju na Ognjena Čarapića, Edina Atića, Nikolu Miškovića, Aleksu Radanova, Marka Pecarskog. A u FMP-u je i Ilija Đoković, reprezentativac naše zemlje.

Dva crnogorska kluba kao da su malo zamenila uloge, pa sa velikim brojem stranih igrača i nekim starosedeocima u vidu Uroša Lukovića, Mornar će pokušati da se kao pre dve sezone dokopa plej-ofa. Tim Mihajla Pavićevića vratio je Dereka Nidama i Relija Rosa, a pojačao se i Džejkobom Pulenom. Tu je takođe Milko Bjelica, te Mirza Begić, provereni abaligaški igrači, ali i još nekoliko Amerikanaca. Videćemo hoće li im biti potrebno nekoliko lopti na terenu.
Sa druge strane, Budućnost se malo ispumpala prošlosezonskim nastupom i ulaganjima za Evroligu, pa je ovoga leta bila ,,mirnija,, što nikako ne znači da se u Morači neće igrati dobra košarka, naprotiv. Trener Slobodan Subotić moći će da računa na nekadašnjeg igrača Cedevite Džastina Kobsa, a pored Nikole Ivanovića, Zorana i Danila Nikolića i ovaj tim obiluje stranim igračima.

Slovenija će ove godine imati tri predstavnika. Trebalo je da to budu samo Krka, koja je u direktnom okršaju prošle godine eliminisala Olimpiju i Primorska koja je iz ABA 2 lige ušla u elitu. Međutim, zagrebačka Cedevita odlučila je da se iseli iz Hrvatske, ustupi svoje mesto Olimpiji, naprave fuziju i u ovoj sezoni nastupaju kao mutant iz Ljubljane pod imenom Cedevita Olimpija. Od zanimljivijih igrača valja napomenuti da će u Stožicama igrati bivši igrači Zvezde, Marko Simonović, Maik Cirbes i Jaka Blažič.
Krka i Primorska nisu mnogo menjale svoje sastave, za tim sa slovenačkog mora nastupaće i Srbi Ivan Marinković, te doajen ove lige Marko Jagodić-Kuridža, dok će se Krka osloniti na Luku Lapornika, Ivana Ramljaka, Jure Balažiča i dvoranu Leona Štukelja u kojoj favoriti često padaju.
Jedini predstavnik Bosne I Hercegovine je Igokea koja je sa zanimljivim projektom ušla u sezonu, međutim malo su se stvari poremetile nakon moždanog udara novog trenera Aleksandra Trifunovića. Dok se popularni Trifa oporavlja menjaće ga pomoćnici, a Ikosi su napravili zanimljiv tim, pa je tu povratink iz Španije Oliver Stević, zatim je ostao Sava Lešić, na plejmejkerskoj poziciji je nekadašnji đak Zvezde i Partizana Aleksandar Cvetković, a naravno da ima i internacionalaca, tri iz Amerike (Denis Kliford, Kenan Evans, te Rašad Von) i jedan Litvanac (Vaidas Kariniauskas). Valjalo bi pažnju obratiti na mladog Dalibora Ilića, koji će verovatno pokazati svoj potencijal.

Što se timova iz Hrvatske tiče, odlaskom Cedevite u komšiluk ostaju Cibona i Zadar. Dva velika kluba “loptanja pod obručima”, ali i klubovi sa velikim problemima. Videćemo šta donosi nova sezona, a sjajne dvorane u Zagrebu i Zadru zaslužuju dobru košarku, ali i veću posetu.
Kapiten Marin Rozić predvodiće Cibose ove godine, a pored njega tu su Josip Bilinović, Marko Ramljak, kao i neka internacionalna pojačanja kao što su Matic Rebec, M.J. Ret ili Šejn Gibson.
Zadar, Anta Nazora, u sezonu ulazi sa Stefanom Fundićem iz Mege, dva Amerikanca, ali i nekim proverenim ABA igračima, kao što su Ivan Siriščević ili Karlo Uljarević.
Sve u svemu reklo bi se da nas očekuje zanimljivija sezona od prethodne. Favoriti se znaju, zna se i da će se sastavi menjati, da će biti otpuštanja trenera tokom sezone, te da će sigurno biti i nekog iznenađenja. Valjda će iskočiti i koji mladi igrač koji će skrenuti pažnju na sebe.